Konferencja Interdyscyplinarna SM - 2016-12-08 10:29:52
W dniu 3 grudnia 2016 roku w siedzibie SP ZOZ MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego odbyła się Konferencja Interdyscyplinarna nt. Stwardnienia Rozsianego. Organizatorem Konferencji była Fundacja Artven. Spotkanie sponsorowała firma NOVARTIS Poland Sp. z o.o., a partnerem była firma Allergan Sp. z o.o. W spotkaniu udział wzięli lekarze neurolodzy, specjalizujący się w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz przedstawiciele środowisk zaangażowanych w Program Terapeutyczny Narodowego Funduszu Zdrowia leczenia stwardnienia rozsianego.

Konferencję otworzył Gospodarz, Dyrektor SP ZOZ MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego, dr n. med. Przemysław Daroszewski, który przedstawił doświadczenia Szpitala w prowadzeniu terapii lekowej II linii. Szpital MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego to ośrodek wiodący w leczeniu pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane w Wielkopolsce, a Dyrektor Szpitala dr n. med. Przemysław Daroszewski, jest zaangażowany w pomoc pacjentom chorym na SM od początku swojej kariery zawodowej.
W pierwszej części Konferencji wykład pt.: „Postacie SM bez leczenia, nowe możliwości - doniesienia z ECTRIMS” przedstawił Kierownik Kliniki Neurologii i Chorób Układu Nerwowego z Pododdziałem Leczenia Udarów Szpitala MSWiA w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego - prof. dr hab. med. Radosław Kaźmierski. Kolejnym wykładowcą była dr n. med. Małgorzata Karolczak-Kulesza, która wygłosiła wykład pt.: „Rzuć okiem na SM”, omawiając aspekty diagnostyki różnicowej w okulistyce, mogącej przyspieszyć rozpoznanie Stwardnienia Rozsianego.
Następnie Panie dr n. med. Anna Karbicka z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, oraz dr Elżbieta Tokarz-Kupczyk z SK im. Heliodora Święcickiego UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu opowiedziały o wybranych przypadkach pacjentów leczonych w ich ośrodkach.
Po krótkiej przerwie dr n. med. Agata Walczak z Katedry i Kliniki Neurologii UM w Łodzi przedstawiła „Profil skuteczności leczenia SM”, a dr n. med. Małgorzata Siger z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowiedziała o aktualizacji zaleceń PLTR 2016 w odniesieniu do potrzeb lekarzy neurologów. Następnie ponownie wystąpiła dr n. med. Anna Karbicka z wykładem pt.: „Wczesne leczenie SM, indukcja, a eskalacja terapii”. Natomiast o bezpieczeństwie leków II linii leczenia opowiedział dr n. med. Robert Bonek z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.
Na zakończenie mogliśmy posłuchać o nowym programie leczenia neurogennej nadreaktywności wypieracza u pacjentów z SM. Wykład o zastosowaniu toksyny botulinowej w leczeniu układu moczowego wygłosili mgr Anna Budniak z firmy Allergan oraz dr n. med. Paweł Kroll.
Spotkanie zakończyło się inspirującą dyskusją i mamy nadzieję, że pozostawiło niedosyt, który przyczyni się do kontynuacji spotkań w podobnym gronie.